Bolečine v križu in fizioterapija

Bolečine v križu danes pestijo že marsikoga, vzroki so večinoma znani, to pa se nam zgodi predvsem zaradi nepravilne drže, celodnevnega stanja na nogah ali pa nepravilnega dvigovanja težkih bremen. Za našo hrbtenico je potrebno skrbeti že od rojstva, k temu pa pripomore redna telesna vadba in zdrav način življenja. Če se vam pojavljajo bolečine v križu že dalj časa in jih niste zmožni odpraviti sami pa vam lahko koristi fizioterapija. Na fizioterapiji se boste srečali z različnimi fizikalnimi postopki od raztezanja do vadbe za moč, hidroterapij, TENS stimulacije in drugimi metodami.

Tudi predolgo sedenje škodi hrbtenici, predolgemu sedenju pa je izpostavljenih preveč ljudi, sploh tistih, ki delajo v pisarnah. Vsekakor se bolečinam v hrbtenici najlažje izognemo tako, da se večkrat na dan poslužujemo razteznih vaj in gibanja. Najbolj optimalno bi bilo, da bi si na vsakih 45 minut sedenja vzeli 5 min pavze ter opravili nekaj razteznih vaj.

Fizioterapija pa se ne ukvarja samo z bolečinami v križu in vratu, temveč tudi zdravljenjem raznoraznih poškodb. Najpogostejše poškodbe so zagotovo zvini, zlomi in izpahi. Te poškodbe so predvsem kočljive zaradi tega, ker se zmanjša tudi gibljivost udov po poškodbah. Po tem, ko bolečina mine je nujno raztezanje, da se povrne prvotna gibljivost udov. Ključen pa je tudi obisk fizioterapevta, saj vam bo ta predstavil pravilne raztezne vaje, da vaših udov ne boste še bolj poškodovali, pri terapiji pa bo po vsej verjetnosti uporabil tudi kakšno drugo tehniko. Do fizioterapije je upravičen prav vsak, če osebni zdravnik seveda presodi, da je fizioterapija potrebna. Za tiste, ki zaradi takšnih in drugačnih razlogov niste zmožni priti v ustanovo, kjer se ta veja medicine izvaja, pa je primerna tudi fizioterapija na domu, a ta je zaenkrat v Sloveniji na voljo samo samoplačniško. Vsekakor pa se ob poškodbah posvetujte s svojim zdravnikom, ta vam bo najbolje svetoval.