Na kratko o ogrevanju z peleti

Ogrevanje na pelete postaja vedno bolj popularno zahvaljujoč nizki ceni energentov in prijaznosti omenjenega sistema do okolja. Za ogrevanje potrebujete kotel na pelete, če kotel na drugo gorivo že imate, pa lahko kupite tudi samo gorilec na pelete in ga namestite na obstoječ kotel.

Ogrevanje na pelete je zelo enostavno, saj imajo modernejše peči avtomatizirano čisto vse. Ena izmed edinih slabih lastnosti ogrevanja na pelete je ta, da je potrebno peč vsake toliko časa očistiti pepela. Sistem je v celoti avtomatski, to pomeni, da peč avtomatsko dozira količino peletov, jih tudi vže in pa ustavi, ko je to potrebno. Najbolj pomembno je, v kakšnem prostoru hranite pelete, poskrbite, da bo ta prostor res suh, saj le tako lahko pride do maksimalnega izkoristka pri kurjenju. Prostori naj bodo zares suhi, izkoristek vašega ogrevanja pa ni odvisen samo od peči ter suhosti peletov temveč tudi od kvalitete le teh. Na trgu so vam na voljo različne vrste peletov, vsaka pa vsebuje različno razmerje lesa in lubja. Omenjen način ogrevanja pa je zelo prijazen tudi do okolja, saj vsi drugi načini ogrevana v ozračje spustijo veliko več ogljikovega dioksida. Les pa je obnovljiv vir energije in tako ga lahko vrnemo naravi, zatem ko ga porabimo. Prednost je tudi ta, da v Sloveniji obstaja kar nekaj podjetij, ki se ukvarja z izdelavo peletov, tako je izbira velika, cene pa konkurenčne.

Tak način ogrevanja postaja iz leta v leto bolj priljubljen, zato je vsakič večja tudi ponudba izdelkov na trgu. Nafta in kurilno olje dosegata vedno višjo ceno, zato tako ogrevanje postaja vedo manj ekonomično. Na voljo imate še ogrevanje na drva, ogrevanje na pelete in pa ogrevanje z toplotnimi črpalkami, a zadnja rešitev je možna le če živite v okolju z pravim podnebjem.

Kakorkoli že, če se odločate za posodobitev sistema za ogrevanje si oglejte predvsem sisteme, ki ogrevajo na pelete, toplotne črpalke, ogrevanje na drva ali pa elektriko. Omenjeni sistemi so cenovno ugodni, imajo pa tudi zelo majhen vpliv na okolje.