Ustanovitev podjetja

ustanovitev podjetjaSte tik pred pričetkom podjetniške poti in razmišljate o ustanovitvi podjetja? Postopek odprtja podjetja je danes enostavnejši in lažji kot kdaj koli. Podjetnik lahko postane vsak, ki ima dobro idejo. Uspešen podjetnik pa mora imeti poleg dobre ideje še več drugih karakteristik. Potrebna so določena znanja in spretnosti za sprejemanje pametnih odločitev. Za ustanovitev podjetja ni določenih pogojev, zatorej ga lahko ustanovi kdorkoli. Pogoji so vezani na dejavnost, ki jo ima namen podjetje opravljati.

Pred ustanovitvijo podjetja morate dobro razmisliti koliko odgovornosti ste pripravljeni nositi. Samostojni podjetnik odgovarja za poslovanje svojega podjetja s celotni premoženjem. To pomeni, da odgovarja z vsem kar ima (hiša, prihranki na bančnem računu, vikend na morju, avto, itd.), z vso lastnino, ki je pisana na njegovo ime. Lastnik družbe z omejeno odgovornostjo (d.o.o.) pa s svojim premoženjem ne odgovarja, ampak le z višino sredstev, ki jih ima podjetje samo. To je zelo pomemben vidik, ki ga je dobro upoštevati, ko se odločate, kako ustanoviti podjetje, predvsem, ko se odločate za pravno formalni vidik.

Novo pečeni podjetniki se na začetku svoje podjetniške poti največkrat odločajo za ustanovitev podjetja pod statusno obliko samostojnega podjetnika (s.p.). Največji razlog tega je, da je ustanovitev s.p. razmeroma enostavna in brez zahtevka osnovnega kapitala.

Gospodarska družba ali samostojni podjetnik posameznik začne poslovati že z vpisom v ustrezni register, razen če področni zakon za opravljanje posamezne dejavnosti ne določa posebnih pogojev. Tistega dne, ko podjetnik registrira podjetje pričnejo zanj teči vse obveznosti (davki, prispevki, plače, ipd.), ne glede na to, da dejavnost še ne opravlja, ker še nima izpolnjenih vseh predpisanih pogojev.

Podjetnik oziroma družba lahko ugotavljanje izpolnjevanja splošnih posebnih pogojev za opravljanje dejavnosti poveri izvedenskim organizacijam, ki zanje opravijo preventivne preglede še pred začetkom poslovanja ter jih opozorijo na ugotovljene pomanjkljivosti ter jim hkrati predlagajo postopek oziroma ukrepe za odpravo pomanjkljivosti.